ÇOK ÖNEMLİ

UYARI 

Çok kişi  "Risk Değerlendirmesi"  ile ilgili uygulamanın başladığının farkında değil !

50 kişiden az işçi çalıştıran işyerlerinde hernekadar İş Güvenliği Uzmanı,İşyeri Hekimi ve diğer Sağlık personeli (Hemşire) çalıştırma şartı için süre varsa da 1 işçi bile olsa, kapıcı çalıştıran apartmandan marketlere, ofisler den kamu işyerlerine kadar tüm işyerleri için öncelikle "RİSK DEĞERLENDİRME" ve "ACİL DURUM PLANLARI" ile çalışan için "EĞİTİM SERTİFİKASI " ile " İŞE GİRİŞ MUAYENE RAPORU" hazır olma şartı  01.01.2013 tarihinden itibaren başladı. Planı olmayan işletmeler şubat ayı cezası olarak 4312 TL, sonraki her ay için 5929 TL ödemek zorunda kalacaklardır.

RİSK DEĞERLENDİRMESİNİN ÖNEMİ

Kazaları önleme açısından Risk Değerlendirmesi yaptırmak çok önemlidir. Ölümle sonuçlanan kazaların çoğu işyerinde çok basit olan fakat çalışma esnasında görülmeyen veya önemsenmiyen tehlike kaynakları yüzünden olduğu ancak kaza olduktan sonra görülebilmektedir. Hayati önem taşıyan bu tehlike kaynakları, kaza riskine dönüşmeden "Risk Değerlendirme" yapmasını bilen İş Güvenliği Uzmanı,İşyeri Hekimi ,İşveren ve çalışanlarla beraber işbirliği yapan bir ekip önce bu tehlike kaynaklarını tesbit edecek, önlem alıp kaynağında yok edecektir. Bu mümkün değilse koruma altına alacak,bu da mümkün değilse Kişisel koruyucular (Baret,gözlük,emniyet kemeri,çizme,ayakkabı ,önlük,bone vs. ) kullandırarak kaza olması önlenecektir.

Bu nedenle Risk Değerlendirmesi yapmasını bilen bir ekibe en kısa zamanda bu işi yaptırmada acele ediniz.!

KARESİ OSGB    
size yardımcı olmaya hazırdır. Bir telefon etmeniz yetecektir.

 İşyeri Hekimliği Hizmetlerimiz


                                

                        
                                                                    

1.İşyeri hekimi istihdamı : İşyerinizde hekiminiz yoksa, işyerinizin tüm sağlık problemlerinizi çözecek iş sağlığı konusunda hizmet verebilecek iş yeri hekiminizi biz temin ediyoruz.

2.Ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak işçilerin işe girişlerinde almak zorunda oldukları sağlık raporunu biz veriyoruz.

3.Rehberlik ve Danışmanlık hizmeti olarak, İşyerinin kantin, yemekhane, yatakhane,soyunma odası, duş, tuvaletlerdeki temizliği,toplu korunma yöntemi,kişisel korunma konularında işverene tavsiyelerde bulunuyoruz.

4.Sağlık Gözetimi olarak, gece postaları dahil,sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık yapan işçilerin muayenelerini yapıp uygun işe yerleştirmeleri için rapor düzenleyip yardımcı oluyoruz.

5.Eğitim ve Bilgilendirme ; işyerinde çalışanlara İşyeri Hekimimiz tarafından  İlk yardım, Acil Müdahale, İş sağlığı,  Hijyen, Bağımlılık yapan maddeler ve Ergonomi konularında eğitim veriyoruz.                                           
                                    6.İlgili birimlerle işbirliği kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki araştırmalara katılıyoruz,iş kazasına uğrayan,meslek hastalığına tutulan hastaların rehabilitasyonunu yapıyoruz.İş Güvenliği Uzmanı ile beraber yıllık çalışma raporu ve yıllık değerlendirme raporu hazırlıyoruz.

7.Meslek Hastalıkları konusunda,toz hastalığı,deri hastalıkları,ağır metal zehirlenmeleri,kanser ve lösemi,duyu yitimi,dolaşım bozukluğu gibi hastalıkların işyerinde varolup olmadığının devamlı takibini yapıyor ,önleme çarelerini arıyoruz

8.İşitme kaybı gürültülü ortamların en önemli sağlık sorunudur, belli aralıklarla çalışanların işitme düzeylerini ölçtürüyoruz.

9.Bazı işyerlerinde Toz,gaz,buhar gibi maddelerin tahrişi sonucu solunum yolları ve akciğerler etkileneceğinden akciğer fonksiyon testleri,göğüs filmi çektirerek çalışanları izliyoruz.

10.Yasa,yönetmelik, tüzük ve tebliğlerde istenen diğer görevleri yerine getiriyoruz. 

                       İş Güvenliği Hizmetlerimiz


1.İş Güvenliği Uzmanı istihdamı : İşyerleri çok tehlikeli,tehlikeli ve az tehlikeli şeklinde sınıflara ayrıldıklarından,ihtiyaç duyulan iş güvenliği uzmanı da A sınıfı, B sınıf ve C sınıf sertifikalı olmak zorundadır,biz işyerinin ihtiyacına göre iş güvenliği uzmanı temin ediyoruz.

2.İş Güvenliği Danışmanlığı olarak ; Öncelikle işyerinizi gözlüyor,tehlike oluşturacak etmenleri belirliyoruz, Risk değerlendirmesi yapıyoruz, işyerinizde ISG kurulu oluşturuyoruz,üst yönetime ve çalışanlara eğitim veriyoruz,gürültü titreşim ölçümleri yapıyoruz,yaptırıyoruz makine ve teçhizatların periyodik kontrollerini yapıyoruz, yaptırıyoruz.Acil durum planı hazırlıyor,ekip oluşturup, tatbikat yaptırıyoruz.

3.İşyerlerinde tehlikelerin iş kazasına neden olmaması için " Risk değerlendirmesi " yaptırmak yasal zorunluluktur. Biz Risk değerlendirmesi yapıp tehlike ortadan kalkıncaya kadar izliyoruz ve bunu yazılı hale getirip işverene sunuyoruz.

4.İşyerinde Yangın, Afet gibi acil durumlar için  " Acil durum planı " yapmak yasal zorunluluktur.Her işyeri için acil durum planları hazırlayıp,ekipler kuruyoruz,tatbikatlar yaptırıyoruz.

5.İşyerlerinde kaza ve meslek hastalıklarını önlemek için yasa gereği çalıştıkları makinalar ve işler için Güvenli çalışma talimatları,  iç yönetmelikler hazırlıyoruz.

6.İş Güvenliği Eğitimi ve Bilgilendirme : Bu konuda " Eğiticilerin Eğitimi Sertifikası"  na sahip bir profesörün danışmanlığında işyerinin ihtiyacı olan konular,yasaların istediği doğrultuda işçilere ve işverenlere verilmekte,bazen uygulamalı olarak tatbik edilmekte,eğitimin etkisi çalışanlar üzerinde etkili olup olmadığı izlenmekte,eğitime katılanlara  “katılım belge”  leri verilmektedir.


                                               /tema1/UserFiles/20130327170940.jpg

 

7. Yasa,yönetmelik, tüzük ve tebliğlerde istenen diğer görevleri yerine getiriyoruz.

                                                                              

Balıkesir web tasarım